Мала Тумба (Трн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Мала Тумба
Мала Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мала Тумба
Мала Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′23″N 21°24′43″E / 41.07306°СГШ 21.41194°ИГД / 41.07306; 21.41194Координати: 41°4′23″N 21°24′43″E / 41.07306°СГШ 21.41194°ИГД / 41.07306; 21.41194
Основни податоци
Име Мала Тумба
Место Трн
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мала Тумба — археолошки локалитет во битолското село Трн. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 1 км југоисточно од селото и во непосредната близина на Голема Тумба. Има неправилна елипсовидна основа, развлечена во правец север-југ, со димензии од 160 х 210 м и зачувана височина од 1,5 м. Тумбата е во голема мера оштетена, особено во источната половина, со изградбата на каналот за наводнување и со трасирањето на патот Новаци-Радобор. Исто така, таа е целосно зарамнета и со изградбата на хангарот за чување на земјоделската механизација. Во 1973 година Народниот музеј од Битола извршил заштитни археолошки ископувања при што бил констатиран културен слој од 2 м, со два хоризонта на живеење исполнети со богат материјал (керамички садови, орудија, култни предмети и др.). Првиот хоризонт им припаѓа на населбите од средниот неолит на велушко-породинската група, а вториот на доцниот неолит. Според овие наоди доцниот неолит во Пелагонија е издвоен како посебна културна група, наречена Мала Трнска Тумба, која е истовремена и многу блиска на доцнонеолитските групи од западнојадранскиот културен круг. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678