Кај Црквата (Нижеполе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кај Црквата
Кај Црквата is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кај Црквата
Кај Црквата
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°0′39″N 21°14′44″E / 41.01083°СГШ 21.24556°ИГД / 41.01083; 21.24556Координати: 41°0′39″N 21°14′44″E / 41.01083°СГШ 21.24556°ИГД / 41.01083; 21.24556
Основни податоци
Име Кај Црквата
Место Нижеполе
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кај Црквата — археолошки локалитет во битолското село Нижеполе. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5 km западно од селото, каде при обработувањето на земјата се откриени ѕидови, а исто така и камени плочи од конструкција на гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069