Градини (Кременица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Градини
Градини is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градини
Градини
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833Координати: 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833
Основни податоци
Име Градини
Место Кременица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градини — археолошки локалитет во битолското село Кременица. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа северно од селото, каде мештаните наоѓале остатоци од старини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069