Речиште (Цапари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Речиште
Речиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Речиште
Речиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583°СГШ 21.17806°ИГД / 41.05583; 21.17806Координати: 41°3′21″N 21°10′41″E / 41.05583°СГШ 21.17806°ИГД / 41.05583; 21.17806
Основни податоци
Име Речиште
Место Цапари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Речиште — археолошки локалитет во битолското село Цапари. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа во правец на соседното село Кажани, каде по нивите локалните жители пронаоѓале археолошки материјал. На тој локалитет има и чешма. Според искази на селаните, во преданијата од колено на колено, тука имало населба од „елимите“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069