Пасјак (Црновец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Пасјак
Пасјак is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пасјак
Пасјак
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556°СГШ 21.22444°ИГД / 41.15556; 21.22444Координати: 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556°СГШ 21.22444°ИГД / 41.15556; 21.22444
Основни податоци
Име Пасјак
Место Црновец
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пасјак или Маноица— археолошки локалитет во битолското село Црновец. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа а 700-800 м јужно од селото, каде при обработувањето на земјата жителите откриле ѕидови градени од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и др.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678