Св. Петка (Брусник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Петка
Св. Петка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петка
Св. Петка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′23″N 21°17′7″E / 41.02306°СГШ 21.28528°ИГД / 41.02306; 21.28528Координати: 41°1′23″N 21°17′7″E / 41.02306°СГШ 21.28528°ИГД / 41.02306; 21.28528
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Брусник
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петка — археолошки локалитет во битолското село Брусник. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа во и околу сегашната црква „Св. Петка“ на околу 1,5 km западно од селото. Црквата била мала, а меѓу двете светски војни била надоградена. Околу неа се среќаваат траги од некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069