Ограда (Лопатица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Ограда
Ограда is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограда
Ограда
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389Координати: 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389
Основни податоци
Име Ограда
Место Лопатица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограда — археолошки локалитет во битолското село Лопатица. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на на крајот од долината, во непосредната близина на патот Битола - Демир Хисар, каде со обработувањето на земјата жителите откриле темели од објекти, а на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се и монети од Анастасиј, Јустин I и постари, кои се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069