Кумбуралар (Кременица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кумбуралар
Кумбуралар is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кумбуралар
Кумбуралар
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833Координати: 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833
Основни податоци
Име Кумбуралар
Место Кременица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кумбуралар — археолошки локалитет во битолското село Кременица. Локалитетот поради неистраженоста е осамен наод од непознат период. Наречен е по истоимениот топоним во близина на селото каде еден локален жител пронашол сочуван питос, кој спред него собирал „три товари жито“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069