Суви Ливади (Доленци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Суви Ливади
Суви Ливади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Суви Ливади
Суви Ливади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389°СГШ 21.15500°ИГД / 41.08389; 21.15500Координати: 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389°СГШ 21.15500°ИГД / 41.08389; 21.15500
Основни податоци
Име Суви Ливади
Место Доленци
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Суви Ливади — археолошки локалитет во битолското село Доленци. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во Цапарско Поле, на околу 500 m источно од селото, каде при подготвувањето на теренот за овошни насади биле откриени остатоци од темели на старохристијанска базилика. Со заштитните ископувања во 1970-72 година било утврдено дека се работи за трикорабна базилика, со нартекс и по еден анекс на северната и на јужната страна. Во централниот кораб има мозаичен под со геометриски и зооморфни мотиви и грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069