Магарешко Мовче (Братин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Магарешко Мовче
Магарешко Мовче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Магарешко Мовче
Магарешко Мовче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′18″N 21°15′41″E / 41.05500°СГШ 21.26139°ИГД / 41.05500; 21.26139Координати: 41°3′18″N 21°15′41″E / 41.05500°СГШ 21.26139°ИГД / 41.05500; 21.26139
Основни податоци
Име Магарешко Мовче
Место Братин Дол
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg патишта

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Магарешко Мовче — археолошки локалитет во битолското село Братин Дол. Локалитетот претставува пат од римско време. Се наоѓа на околу 600 m западно од селото, каде што се гледаат остатоци од стар пат - калдрма. Всушност, тој е дел од античката траса на патот Виа Егнација, кој доаѓал од Ресен минувајќи под селото Ротино. Траги од патот се најдени и во месноста Црвеник во непосредната близина на Братин Дол.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069