Св. Ѓорѓија (Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Ѓорѓија
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓија
Св. Ѓорѓија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′44″N 21°21′54″E / 40.97889° СГШ; 21.36500° ИГД / 40.97889; 21.36500Координати: 40°58′44″N 21°21′54″E / 40.97889° СГШ; 21.36500° ИГД / 40.97889; 21.36500
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓија
Место Бистрица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓија — археолошки локалитет во битолското село Бистрица. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во дворот на селската црква „Св. Ѓорѓи“, непосредно до нејзината северна страна, каде во 1969 година случајно е откриен дел од поден мозаик, работен со камчиња во три бои. Се работи за мозаичен под од старохристијанска базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069