Магловска Нива (Кукуречани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Магловска Нива
Магловска Нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Магловска Нива
Магловска Нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556°СГШ 21.32556°ИГД / 41.09556; 21.32556Координати: 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556°СГШ 21.32556°ИГД / 41.09556; 21.32556
Основни податоци
Име Магловска Нива
Место Кукуречани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Магловска Нива — археолошки локалитет во битолското село Кукуречани. Локалитетот претставува населба од неолитско и римско време . Се наоѓа на 1 km северно од селото. Била во облик на тумба која со интензивното обработување на земјата делумно е нарушена. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069