Исток 2 (Поешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исток 2


Местоположба 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417Координати: 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417
Основни податоци
Место Поешево
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Исток 2 археолошко наоѓалиште во битолското село Поешево. Ноаѓалиштето претставува населба од неолитско време. На околу 800 м југоисточно од селото е присутна уште една помала тумба која е делумно оштетена од каналот за наводнување, далноводите и нивите.

На неа доминира рецентен материјал иако некои фрагменти укажуваат и на средновековна и предисториска керамика. Неопходен е подетален увид и истражување за точно да се утврди временската поставеност на ова наоѓалиште[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]