Грамадиште (Српци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Грамадиште
Грамадиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамадиште
Грамадиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′9″N 21°12′41″E / 41.08583°СГШ 21.21139°ИГД / 41.08583; 21.21139Координати: 41°5′9″N 21°12′41″E / 41.08583°СГШ 21.21139°ИГД / 41.08583; 21.21139
Основни податоци
Име Грамадиште
Место Српци
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамадиште — археолошки локалитет во битолското село Српци. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓао во Цапарско Поле, кое се наоѓа на 1 km јужно од селото, каде се откриени остатоци од светилиште посветено на Фортуна Серапис. Со сондажните истражувања во 1971 година се откриени бронзени статуети на Серапис, Фортуна, Изида Фортуна и Херакле и монети. Во дворот на локален жител од овој локалитет се чуваат повеќе мермерни сполии, меѓу кои и една мермерна ара со грчки натпис, прилично оштетена. Можеби овој локалитетот е античкиот град Микеа - станица на патот Виа Егнација. Наодите се чуваат во селото и во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069