Старо Село (Метимир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Старо Село
Старо Село се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Старо Село
Старо Село
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°08′18″ СГШ 21°08′41″ ИГД / 
Основни податоци
Име Старо Село
Место Метимир
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село — археолошки локалитет во битолското село Метимир. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 1,5 km западно од селото, на падина веднаш покрај патот за селото Гопеш. Тука има ниви на кој се гледаат истатоци од градби.[1] Локалитетот не е истражуван.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678