Југ II (Оптичари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Југ II
археолошко наоѓалиште
Југ II is located in Македонија
Југ II
Местоположба на Југ II во Македонија
Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611° N; 21.42083° E / 40.98611; 21.42083Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611° N; 21.42083° E / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Југ IIархеолошко наоѓалиште во битолското село Оптичари. Ноаѓалиштето претставува населба од неолитско време. Mала тумба откриена во непосредна близина на „Тумба Југ 1“ и тоа на 8 km североисточно од неа. Покрај неолитската керамика, на овој локалитет се констатирани и фрагменти од енеолитот и бронзено време. Со оглед на тоа што нејзината локација е утврдена само преку сателитските карти и површинските наоди, обликот и висината на овој локалитет не може да се констатираат.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • На Тумба — населба од неолитско време;
  • Трн Тумба — населба од неолитско време;
  • Тумба — населба од неолитско време;
  • Св. Атанас — наоѓалиште од непознат тип и период;
  • Св. Никола — наоѓалиште од непознат тип и период;
  • Југ I — населба од неолитско време;
  • Југ II — населба од неолитско време;
  • Југ III — населба од неолитско време;
  • Исток I — населба од неолитско време;
  • Исток II — населба од неолитско време;

Наводи[уреди | уреди извор]