Стара Црква (Црновец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Стара Црква
Стара Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Црква
Стара Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556°СГШ 21.22444°ИГД / 41.15556; 21.22444Координати: 41°9′20″N 21°13′28″E / 41.15556°СГШ 21.22444°ИГД / 41.15556; 21.22444
Основни податоци
Име Стара Црква
Место Црновец
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Црква— археолошки локалитет во битолското село Црновец. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа недалеку од селото на една височинка каде локалните жители пронаоѓале ќерамиди и плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069