Самовилец (Црнобуки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Самовилец
Самовилец се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Самовилец
Самовилец
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°07′27″ СГШ 21°19′23″ ИГД / 
Основни податоци
Име Самовилец
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Самовилец — археолошки локалитет во битолското село Црнобуки. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на 1,5 км североисточно од селото и на 1 км северно од античкиот локалитет Градиште, каде се гледа траса од одбранбен бедем кој зафаќа површина од 50 х 80 м. По површината се среќава множество фрагменти од керамички садови. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678