Кале (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кале
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′51″N 21°20′24″E / 41.03083°СГШ 21.34000°ИГД / 41.03083; 21.34000Координати: 41°1′51″N 21°20′24″E / 41.03083°СГШ 21.34000°ИГД / 41.03083; 21.34000
Основни податоци
Име Кале
Место Битола
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во Битола. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа во непосредната близина на градот, од северозападната страна, на висок рид што доминира над околината и има надморска височина од 894 метри, каде има две зарамнети платоа, со површина од околу 500 х 190 m, на кои се среќаваат остатоци од градежен материјал (речен и кршен камен, варов малтер, тули и имбрекси), како и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069