Пусти Манастир (Стрежево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Пусти Мананстир
Пусти Мананстир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пусти Мананстир
Пусти Мананстир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′12″N 21°11′16″E / 41.13667°СГШ 21.18778°ИГД / 41.13667; 21.18778Координати: 41°8′12″N 21°11′16″E / 41.13667°СГШ 21.18778°ИГД / 41.13667; 21.18778
Основни податоци
Име Пусти Мананстир
Место Стрежево
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пусти Мананстир — археолошки локалитет во битолското село Стрежево. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа лево од реката Шемница во селскиот атар на место каде се гледаат ѕидини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069