Св. Ана (Олевени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Ана
Св. Ана is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ана
Св. Ана
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′0″N 21°22′0″E / 40.96667°СГШ 21.36667°ИГД / 40.96667; 21.36667Координати: 40°58′0″N 21°22′0″E / 40.96667°СГШ 21.36667°ИГД / 40.96667; 21.36667
Основни податоци
Име Св. Ана
Место Олевени
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ана — археолошки локалитет во битолското село Олевени. Локалитетот претставува осамен наод од хеленистичко време. Се наоѓа во порталот на црквата „Св. Ана“, која е на 1km западно од селото, во која има вградена како сполија плоча со грчки натпис од 13 реда, датиран во IV век пред н.е.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069