Коритница (Лопатица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Коритница
Коритница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Коритница
Коритница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389Координати: 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389
Основни податоци
Име Коритница
Место Лопатица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Коритница — археолошки локалитет во битолското село Лопатица. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, каде со орањето на земјата биле откриени гробови од типот „на две води“ градени од големи тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069