Дабички (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабички is located in Македонија
Дабички
Местоположба на Дабички во Македонија
Местоположба 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278Координати: 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278
Основни податоци
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Дабичкиархеолошко наоѓалиште во битолското село Драгожани. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на на западната периферија на селото, каде според усни преданија имало црква, но сега се гледа само голема грамада од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069