Кула (Кукуречани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кула
Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кула
Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556°СГШ 21.32556°ИГД / 41.09556; 21.32556Координати: 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556°СГШ 21.32556°ИГД / 41.09556; 21.32556
Основни податоци
Име Кула
Место Кукуречани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кула или Рамнина — археолошки локалитет во битолското село Кукуречани. Локалитетот претставува црква од среден век . Се наоѓа на околу 1 km југозападно од селото, на падините на планината, каде се гледаат грамади од градежен материјал, а делумно и темели од ѕидови. Според едно предание, овде имало манастир.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069