Црнобучки Рид (Лисолај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Црнобучки Рид
Црнобучки Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црнобучки Рид
Црнобучки Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′54″N 21°18′7″E / 41.14833°СГШ 21.30194°ИГД / 41.14833; 21.30194Координати: 41°8′54″N 21°18′7″E / 41.14833°СГШ 21.30194°ИГД / 41.14833; 21.30194
Основни податоци
Име Црнобучки Рид
Место Лисолај
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црнобучки Рид — археолошки локалитет во битолското село Лисолај. Локалитетот претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678