Ластојца (Драгош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Ластојца
Ластојца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ластојца
Ластојца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°52′59″N 21°21′0″E / 40.88306°СГШ 21.35000°ИГД / 40.88306; 21.35000Координати: 40°52′59″N 21°21′0″E / 40.88306°СГШ 21.35000°ИГД / 40.88306; 21.35000
Основни податоци
Име Ластојца
Место Драгош
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ластојца — археолошки локалитет во битолското село Драгош. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа на блага падина оддалечена околу 700 m источно од селото, непосредно до патот Битола-Драгош-Лерин и близу до мостот на Драгошка Река. Тука во 1958 година е откриен гроб граден од монолитни камени плочи - тип циста, во кој е најден керамички сад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069