Тумба (Меџитлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′59″N 21°25′59″E / 40.93306° СГШ; 21.43306° ИГД / 40.93306; 21.43306Координати: 40°55′59″N 21°25′59″E / 40.93306° СГШ; 21.43306° ИГД / 40.93306; 21.43306
Основни податоци
Име Тумба
Место Меџитлија
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Меџитлија. Локалитетот претставува населба од бронзено време. Се наоѓа во самото село, во непосредната близина на киселата вода, каде се издига импозантна тумба со пречник од околу 80 m и височина од 4,5 до 5 m, на која, во поново време, во централниот дел е подигната џамија. На површината можат да се сретнат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069