Црква „Св. Троица“ - Буковски Ливади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Поглед на црквата „Св. Троица“ во Буковски Ливади (1).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба

Координати 41°00′24″N 21°20′29″E / 41.00667° СГШ; 21.34139° ИГД / 41.00667; 21.34139Координати: 41°00′24″N 21°20′29″E / 41.00667° СГШ; 21.34139° ИГД / 41.00667; 21.34139
Место Буковски Ливади
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Архитектонски опис

Света Троица — главна црква во битолската населба Буковски Ливади, а воедно и парохиски храм на Буковската парохија.[1]

Околу црквата се сместени и новите гробишта на населбата.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на влезот во населбата Буковски Ливади.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]