Куќа на бул. „Први мај“ бр. 110 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Први мај“ бр. 110
Kuka na bul Prvi maj br110 Bitola,(6).jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со подрум
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Први мај“ бр. 110 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 83 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 7 мај 2022.