Куќа на ул. „Пеце Матичевски“ бр. 57 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Пеце Матичевски“ бр. 57
Куќа на ул. Пеце Матичевски бр. 57 , Битола.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типприземје и кат
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Пеце Матичевски“ бр. 57 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 23 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 16 април 2022.