Куќа на бул. „Први мај“ бр. 112 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Први мај“ бр. 112
Kuka na bul Prvi maj br112,Bitola(9).jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Први мај“ бр. 112 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 84 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 7 мај 2022.