Куќа на ул. „Далматинска“ бр. 18 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Далматинска“ бр. 18
Куќа на ул. Далматинска бр. 18, Битола.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со приземје
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Далматинска“ бр. 18 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 76 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 април 2022.