Станбен објект на ул. „Широк сокак“ бр. 6 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 6
Станбен објект на ул .Широк сокак. бр. 6, Битола.jpg
Поглед на објектот
Општи податоци
Типподрум и два ката
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 6 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 133 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 04 април 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)