Митрополитска резиденција – Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Митрополитска резиденција - Битола

Митрополитска резиденција - Битола или позната како Битолска митрополија е административно седиште на Преспанско-пелагониската епархија и нејзиниот митрополит. Изградена е во периодот од 1901 до 1902 година во времето на бугарскиот егзархиски владика Григориј. Има 4 нивоа: субтеренски, 2 ката и поткровје со параклис посветен на свети великомаченик Георгиј Победоносец и две простории кои имаат музејска намена. Мебелот е изработен од копаничарот Нестор Алексиев Мирчевски и неговата тајфа. Митрополијата поседува библиотека „Св.Јован Богослов“ со фонд од 20 000 книги и списанија. Митрополитската капела поседува и делови од светите мошти на: свети Климент Охридски, свети Агатангел Битолски, света Февронија. Митрополијата во минатото била посетена од значајни личности како: Александар I Караѓорѓевиќ и Јосиф Цвијовиќ, како и двајца светци кои ја користеле како своја резиденција: свети Платон Бањалучки и св. Николај Жички и Охридски.

Објектот е дел од културното наследство на Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]