Куќа на ул. „Белградска“ бр. 21 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Белградска“ бр. 21
Kuka na ul.Beogradska br.21, Bitola (1).jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со подрум
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Белградска“ бр. 21 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 88 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 12 мај 2022.