Куќа на Ванку на Папе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Ванку на Папе
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Видкуќа
МестоМаловиште, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Куќа на Ванку на Папе
Културно добро на Македонија
ОпштинаБитола
Број[1]
Надлежна установаНУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Битола
Прогласено27 март 1990
Запис на НИСКН

Куќа на Ванку на Папе — поранешна куќа во селото Маловиште, Македонија. Куќата е прогласена за споменик на културата на Македонија.[1] Тој статус го добила во 1990 година од страна на Заводот за заштита на спомениците на културата.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Куќата се наоѓала во средиштето на Маловиште, на околу 90 м источно од црквата „Св. Петка“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 67. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 13 април 2023.
  3. Мерено преку Викимапија. Посетено на 13 април 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°2′0.11″N 21°7′47.97″E / 41.0333639° СГШ; 21.1299917° ИГД / 41.0333639; 21.1299917