Куќа на ул. „Никола Тесла“ бр. 86 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Никола Тесла“ бр. 86
Куќа на ул.„Никола Тесла“ бр.86.JPG
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со приземје
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Никола Тесла“ бр. 86 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 87 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 7 мај 2022.