Адвентистичка црква (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адвентистичка црква
Адвентистичка црква, ул.”Ленинова” бр.37.JPG
Поглед на фасадата на Адвентистичката црква во Битола
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типприватна куќа
ГрадБитола
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2

Адвентистичка црква — црковна зграда во Битола. Градбата е дел од културното наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зградата се наоѓа во близина на Градската библиотека „Свети Климент Охридски“, на улица „Пеце Матичевски“ бр. 37.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Зградата била изградена на крајот на 19 век како станбена зграда во еклектичен неоренесансен и необарокен стил. Таа е еден од најдобрите битолски архитектонски примероци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Адвентистичка Црква“. Bitola.info. Посетено на 8 февруари 2022.