Објект на Собранието на општина Битола на улица „Славко Лумбарко“ бр. 8

Од Википедија — слободната енциклопедија
Објект на Собранието на општина Битола на улица „Славко Лумбарко“ бр. 8
Поглед на зградата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видцрковен имот
ГрадБитола
Земја Македонија
Завршена1903
Технички податоци
Катови2

Објект на Собранието на општина Битола — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како Културно наследство на Македонија под називот Објект на Собранието на општина Битола на улица „Славко Лумбарко“ бр. 8 под реден број 9 во Битола.[1][2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на улица Славко Лумбарко бр.8, на раскрсницата со „Кирил и Методиј“.[2] До него се наоѓа Објектот на Собранието на општина Битола на улица „Кирил и Методиј“ бр. 6 .

Историја[уреди | уреди извор]

Изграден во 1903 година како сопственост на „Свети Димитрија“, катедралната црква на грчката Пелагониска епархија. Објектот веднаш му бил даден под закуп на Грчкиот конзулат во градот.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Објектот е под влијание на архитектонските стилови кои доминирале во Западна Европа кон крајот на 19 век и има елементи на барокна и неокласична декорација. Главната фасада со големи скалила и два балкона дава монументален поглед на локацијата. Фасадата е богато украсена со столбови во дорски ред на скалите и балконскиот дел, балустрадата на балконите, огради со керамичка декорација, лента со брановидна линија, пластично обликувана под венецот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 31 март 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Грчки Конзулат – Конзулска Битола“. Bitola.info. Посетено на 27 септември 2020 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)