Куќа на бул. „Први мај“ бр. 21 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на бул. „Први мај“ бр. 21
Куќа на ул. Булевар 1-ви Мај бр. 21, Битола.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со поткровје
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на бул. „Први мај“ бр. 21 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 13 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 13 мај 2022.