Куќа на ул. „Караорман“ бр. 9 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на ул. „Караорман“ бр. 9
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Караорман“ бр. 9
ГрадБитола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Караорман“ бр. 9староградска куќа во Битола, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот на 9 август 2021. Посетено на 14 јуни 2022.