Станбен објект на ул. „Рузвелтова“ бр. 24 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Рузвелтова“ бр. 24
Куќа на ул.„Рузвелтова“ бр.24.JPG
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со подрум
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Рузвелтова“ бр. 24 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 136 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 5 мај 2022.