Куќа на ул. „Трст“ бр. 3 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Трст“ бр. 3
Куќа на ул. Трст бр. 3, Битола.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Трст“ бр. 3 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 86 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 13 мај 2022.