Битолска магаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битолска магаза
Битолската магаза со дворот
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видмагаза
ГрадБитола
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2

Битолска магазамагаза во градот Битола. Објектот е прогласен за значајно културно наследство на Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градбата се наоѓа на ќошот на улицата 27 Март бр. 3, веднаш до главната улица Широк сокак и плоштадот Магнолија.

Историја[уреди | уреди извор]

Магазата е изградена во XIX век и една од многуте што постоеле во градот. Денеска е претворена во уметничка галерија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Магаза Битола“. Bitola.info. Посетено на 13 септември 2020 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]