Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 28 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 28
Куќа на ул. “Маршал Тито” бр. 28, Битола 002.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типприземје, кат и поткровје
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Широк сокак“ бр. 28 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 107 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот на 9 август 2021. Посетено на 12 април 2022.