ФК Пелистер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Пелистер
Амблемот на ФК Пелистер
Целосно име ФК Пелистер Битола
Основан 1945; пред 75 години (1945)
Стадион Стадион Тумбе Кафе
Капацитет 8,000
Претседател Општина Битола
Тренер Неџат Хусеин
Лига Втора македонска лига - Запад
2018/2019 3ти
Екипни бои
Kit body whitebow.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body greenbow.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Пелистер - фудбалски клуб од Битола, Македонија, кој моментално настапува во Втората македонска фудбалска лига. Клубот е формиран по ослободувањето во 1945 година, иако негови претходници во Битола егзистираат од 1924 година. Клупските бои на Пелистер се зелената и белата. Клубот игра на градскиот стадион Тумбе кафе.

Историја[уреди | уреди извор]

ФК Пелистер е формиран во 1924 година, најпрво под името „Омладина“, кое подоцна било сменето во „Пелистер“, а подоцна во „СК Битола“. Клубот повторно се појавил под старото име „Пелистер“ по ослободувањето во 1945 година, а веќе во 1946 година станал првак во битолскиот фискултурен округ. Истата година, клубот се споил со "ФК Работник", но го задржал името Пелистер. Некои од попознатите играчи од тоа време биле: Ѓеоргиевски, Димитровски, Мицевски, Петровски, Наумовски, Лазаревски, Шекерџиевски, Аврамовски, Несторов и Ефтимовски.

Пелистер за првпат во својата историја влегол во втората југословенска лига во сезоната 1974/1975. Пелистер не успеал да се задржи подолго време во втората лига, но подоцна се вратил во лигата во 1982 година, кога на чело на клубот биле Митко Бутлевски и тренерот Иван Чабриновиќ. Пред распаѓањето на СФР Југославија, Пелистер настапувал и во Првата сојузна лига.

Натпревари во фудбалскиот шампионат на Македонија[уреди | уреди извор]

По осамостојувањето на Република Македонија, Пелистер континуирано се натпреваруваше во првата македонска фудбалска лига сѐ до сезоната 2002/2003, кога клубот испаѓа од највисокото натпреварување во Македонија.

Пелистер нема освоено шампионска титула во првенството на Македонија, но два пати е освојувач на Купот на Македонија во 2001 и во 2017 година.

Сезона 2014-2015[уреди | уреди извор]

Летото 2014 година, ФК Пелистер, кој бил во целосна сопственост на Општина Битола, добил нов спонзор - претпријатието Цермат". Истовремено, клубот добил нов претседател (Димче Шеровски), а за нов тренер бил назначен поранешниот тренер на клубот, Марјан Секуловски.[1]

Пелистер во Европа[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Сезона Натпреварување Коло Клуб Дома Гости Вкупен резултат
2000 Интертото куп Луксембург Хобшаид 3–1 1–0 4–1 Symbol keep vote.svg
Шведска Вестра Фрелунда 3–1 0–0 3–1 Symbol keep vote.svg
Шпанија Селта Виго 1–2 0–3 1–5 Symbol delete vote.svg
2001–02 Куп на УЕФА Швајцарија Санкт Гален 0–2 3–2 3–4 Symbol delete vote.svg
2008–09 Куп на УЕФА 1K Кипар АПОЕЛ 0–0 0–1 0–1 Symbol delete vote.svg
2017–18 Лига Европа Полска Лех Познањ 0–3 0–4 0–7 Symbol delete vote.svg

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Од 9 јуни 2017 година.


Бр. Позиција Играч
1 Македонија ГМ Илче Петровски
12 Македонија ГМ Марко Јовановски
25 Македонија ГМ Дарко Атанасовски
3 Македонија ОД Кристијан Тошевски
6 Србија ОД Раденко Бојовиќ
7 Македонија ОД Благоја Љамчевски
9 Македонија ОД Филип Миленковски
16 Бугарија ОД Мартин Ковачев
17 Македонија ОД Јован Попзлатанов
4 Македонија СР Гоце Тодоровски
11 Македонија СР Филип Петров
Бр. Позиција Играч
13 Бразил СР Фернандо Силва дос Сантос
15 Македонија СР Матеј Цветаноски
20 Македонија СР Оливер Пеев
21 Македонија СР Ристе Маркоски
23 Македонија СР Петар Љамчевски
88 Бугарија СР Димитар Илиев
10 Македонија НП Блаже Илијоски
19 Бразил НП Лукас Фереира Кардосо
22 Македонија НП Иве Трифуновски
32 Бразил НП Жаделсон
99 Македонија НП Антонио Бујчевски

Титули[уреди | уреди извор]

СР Македонија Македонска републичка лига:

  • Победник (7): 1949–50, 1950–51, 1956–57, 1959–60, 1960–61, 1974–75, 1981–82

Македонија Втора македонска лига:

СР Македонија Македонски републички куп:

  • Победник (4): 1959, 1962, 1985, 1991

Македонија Куп на Македонија:

Навивачка поддршка[уреди | уреди извор]

Навивачите на Пелистер се викаат „Чкембари“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Секуловски пак на клупата кај Пелистер", Дневник, година XVIII, број 5525, петок, 25 јули 2014, стр, 25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]