Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2018-2019
Натпреварување Фудбалски куп на Македонија
Спорт Фудбал
Издание 29-то
Организатор ФФМ
Период од: 22 септември 2020
до: 19 мај 2021
Држава Македонија Македонија
Учесници 30
Резултати
Шампион Академија Пандев Академија Пандев
(1. титула)
Финалист Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
Статистика
Најдобар стрелец Македонија Марио Крстовски (6)
Одиграни натпревари 42
Постигнати голови 130 (3,1 по натпревар)
Играчите на Академија Пандев ја слават титулата освоена во Купот на Македонија.
Хронологија на натпреварувањето
2017-2018 2019-2020

Фудбалски куп на Македонија 2018-2019 — 27. издание на македонскиот куп во фудбал.

Шкендија била бранител на титулата од претходното издание. Во ова издание титулата ја освоила екипата на Академија Пандев.

Прва рунда

[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 8 август 2018 година.[1] Натпреварите се одиграле на 22 и 29 август,[2][3] [4][5] и на 12 септември 2018.[6][7]

Тим 1  Резултат  Тим 2
22 август 2018
Кораби (2) 1–0 Борец 1919 (2)
Влазрими 77 (2) 0–4 Беласица (1)
Вардар Неготино (2) 1–3 Скопје (2)
Фортуна (3) 0–6 Работнички (1)
Лабуништа 2011 (2) 1–3 Академија Пандев (1)
Кит-Го (2) 2–0 Шкупи 1927 (1)
Поешево (4) 0–8 Брегалница 2008 (2)
Вардари (3) 0–4 Вардар (1)
Осогово (3) 0–1 Пелистер (2)
Тетекс (2) 1–1 (3-4 пен.) Гостивар (2)
Вратство - Влазрими (3) 0–7 Силекс (1)
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) 2–1 Ренова (1)
Превалец (3) 0–2 Македонија Ѓорче Петров 1932 (1)
29 август 2018
Струга Трим - Лум (2) 1-2 Победа (1)
12 септември 2018
Кожуф Гевгелија (2) 0–2 Шкендија (1)

Осминафинале

[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 13 септември 2018 година.[8][9] Првите натпревари се одиграле на 19 септември,[10][11] додека вторите се одиграле на 3 октомври 2018 година.[12][13]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Кораби (2) слободен
Шкендија (1) 7–0 Кит-Го (2) 2–0 5–0
Вардар (1) 2–3 Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) 1–1 1–2
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) 1–2 Работнички (1) 0–1 1–1
Гостивар (2) 2–6 Победа (1) 1–2 1–4
Скопје (2) 1–4 Силекс (1) 0–2 1–2
Брегалница 2008 (2) 3–6 Академија Пандев (1) 2–6 1–0
Пелистер (2) 1–5 Беласица (1) 0–2 1–3

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 5 октомври 2018 година.[14][15] Првите натпревари се одиграле на 7 ноември,[16][17] додека вторите се одиграле на 5 декември 2018 година.[18][19]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Силекс (1) 0-4 Беласица (1) 0-2 0-2
Шкендија (1) 0-3 Победа (1) 0-1 0-2
Академија Пандев (1) 9-2 Кораби (2) 3-1 6-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) 2-0 Работнички (1) 1-0 1-0

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Жрепката на двојките се одржала на 7 декември 2018 година.[20][21] Првите натпревари се одиграле на 27 февруари и 6 март, а вторите се одиграле на 10 април 2019 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Беласица 0–2 Македонија Ѓорче Петров 1932 0–1 0–1
Академија Пандев 6–2 Победа 3–1 3–1

Прв натпревар

[уреди | уреди извор]
27 февруари 2019
14:00
Беласица 0-1 Македонија Ѓорче Петров 1932 Стадион Младост, Струмица
Гледачи: 200
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај Паду гол 33'

6 март 2019
14:00
Академија Пандев 3-1 Победа Стадион Младост, Струмица
Гледачи: 600
Судија: Јосип Бартон (Скопје)
Велинов гол 53'
Миловановиќ гол 54'62'
Извештај Макота гол 81'

Втор натпревар

[уреди | уреди извор]
10 април 2019
15:30
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-0 Беласица Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Ѓорѓе Џонов гол 54' (ав.г.) Извештај

10 април 2019
15:30
Победа 1-3 Академија Пандев Градски стадион, Кавадарци
Судија: Дејан Јакимовски (Скопје)
Каланоски гол 3' Извештај Стоилов гол 48' (пен..)
Велинов гол 56'
Стојкоски гол 85'
22 мај 2019
18:30
Македонија Ѓорче Петров 1932 2-2 (прод.)
(2–4 пен.)
Академија Пандев Национална арена „Филип II Македонски“
Судија: Марјан Ецкоски
да Силва гол 21' (пен..)
Тантуровски гол 84'
Извештај Пандев гол 10'
Дориев гол 86' (пен..)
  Пенали  
да Силва
Паду
Андре Пеналва
Тантуровски
2–4 Стојков
Дориев
Илиев
Велинов

Екипа победник

[уреди | уреди извор]

Академија Пандев
1. титула

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. „Macedonian Cup 2018/19 draw made“. macedonianfootball.com. 8 август 2018. Посетено на 13 август 2018.
 2. „КУП НА МАКЕДОНИЈА: „Нокдаун" за Шкупи во Пехчево, елиминирана и Ренова, Вардар и Работнички рутински“. еkipa.mk. 22 август 2018. Посетено на 22 август 2018.
 3. „КУП: Мартин Стојанов си поигруваше со чаирчани, Кит Го-Шкупи 2:0!“. sportmedia.mk. 22 август 2018. Посетено на 22 август 2018.
 4. „Победа избори осминафинале во Купот на Македонија со тешка победа над Струга Трим Љум“. gol.mk. 29 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
 5. „Победа преку Струга во осминафиналето на Купот“. еkipa.mk. 29 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
 6. „Кожуф пристојно загуби од Шкендија во Купот на Македонија“. gol.mk. 12 септември 2018. Посетено на 13 септември 2018.
 7. „НЕ СЕ ОЧЕКУВАШЕ ДРУГО: Шкендија лесно со Кожуф за осминафинале“. sportmedia.mk. 12 септември 2018. Посетено на 13 септември 20188. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Куп на Македонија: Шкендија против Кит Го, Вардар со Македонија ЃП во осминафиналето“. еkipa.mk. 13 септември 2018. Посетено на 15 септември 2018.
 9. „На Кораб му се посреќи, Шкендија го доби Кит Го, Вардар против „лавовите". sportmedia.mk. 13 септември 2018. Посетено на 15 септември 2018.
 10. „КУП НА МАКЕДОНИЈА: Четири гола на струмичкиот „Супер Марио", само Вардар не победи од фаворитите!“. еkipa.mk. 19 септември 2018. Посетено на 22 септември 2018.
 11. „Куп: Вардар го фаќа лавовска „треска"!!!“. sportmedia.mk. 19 септември 2018. Посетено на 22 септември 2018.
 12. „Вардар падна во Ѓорче Петров: „Лавовите" во четвртфиналето од Купот на Македонија“. еkipa.mk. 3 октомври 2018. Посетено на 6 октомври 2018.
 13. „Вардар и по 12 години нема да го види куп финалето“. sportmedia.mk. 3 октомври 2018. Посетено на 6 октомври 2018.
 14. „Шкендија против Победа во четвртфиналето од Купот, скопска пресметка меѓу Македонија ЃП и Работнички“. еkipa.mk. 5 октомври 2018. Посетено на 6 октомври 2018.
 15. „„Пандевци" го добија Кораб...“. sportmedia.mk. 5 октомври 2018. Посетено на 6 октомври 2018.
 16. „Куп: Шкендија стана 'пациент' на Победа, „лавовите" го гризнаа Работнички“. ekipa.mk. 7 ноември 2018. Посетено на 9 ноември 2018.
 17. „Куп: Победа ја „тресна" Шкендија, Беласица го освои Кратово!“. sportmedia.mk. 7 ноември 2018. Посетено на 9 ноември 2018.
 18. „Шкендија и Работнички елиминирани од Купот на Македонија“. ekipa.mk. 2 декември 2018. Посетено на 2 декември 2018.
 19. „Куп: Макота ја „шутна" Шкендија, „лавовите" го елиминираа Работнички!“. sportmedia.mk. 2 декември 2018. Посетено на 2 декември 2018.
 20. „Куп на Македонија: „Лавовите" против Беласица, Победа – Академија Пандев во полуфиналето“. ekipa.mk. 7 декември 2018. Посетено на 9 декември 2018.
 21. „На повидок струмичко финале во Купот на Македонија!?“. sportmedia.mk. 7 декември 2018. Посетено на 9 декември 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]