ФК Треска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не го поистоветувајте со првичниот клуб Македонија Ѓорче Петров.

ФК Македонија Ѓорче Петров 1932, порано познат по старото име ФК Треска, е македонски фудбалски клуб. Клубот настапува во Првата македонска фудбалска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Старото лого на клубот

Клубот бил основан под името Треска во село Шишево. Како Треска, своите натпревари ги играл на своето игралиште, познато како Динка.

Името на Треска било сменето во Македонија Ѓорче Петров 1932 во средината на сезоната 2011/2012.