Стадион Младост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стадион Младост
Стадион Младост Струмица.jpg
Место Струмица, Македонија
Отворен 1950
Реновиран 2005
2017
Сопственик Република Македонија
Оператор ФК Беласица
Подлога Трева
Игра ФК Академија Пандев
ФК Беласица
ФК Тиверија
Гледачи 9.200

Стадионот Младост, или Градски стадион Струмица е изграден во 1950 година со капацитет од 6.000 гледачи, повеќе пати реновиран, сега веќе со 2 модерно опремени трибини со столчиња, од кои едната е покриена. Има околу 10 простории кои ги задоволуваат сите критериуми на ФИФА и УЕФА за одигрување на меѓународни натпревари. На стадионот освен централното игралиште има уште 4 помошни игралишта. Со него стопанисува ФК Беласица, а друг концесионери на теренот се Академија Пандев и ФК Тиверија.

Координати: Erioll world.svg 42°0′20.64″N, 21°25′32.13″E

Историја[уреди | уреди извор]

Изградба[уреди | уреди извор]

Стадионот бил изграден во 1950 година со капацитет од 4.500 гледачи.[1]

Реновирање 2005 година[уреди | уреди извор]

Во 2005 година стадионот бил проширен на 6.500 седишта. Преку т.н. Струмица ГОЛ проектот, биле изградени помошни терени, нови соблекувални и конференциска соба. На отварањето присуствувал и тогашниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер.[2]

Реновирање 2017 година[уреди | уреди извор]

Стадионот „Младост“ во 2017 година бил реновиран. Реконструкцијата на стадионот била целосна инвестиција на Фудбалската Федерација на Македонија, со поддршка на Агенцијата за млади и спорт и Општина Струмица.

Стадионот „Младост“ по реновирањето е репрезентативен терен од висока трета категорија според стандардите на УЕФА. Ги исполнува услови за квалитетен натпревар од висок ранг и е втор таков стадион во земјава, по Арената Филип Втори во Скопје.

Реконструкцијата опфатила две нови покриени трибини Источна и Западна со капацитет од 1.200 нови места за седење, и комплетна промена на столчињата на останатите две трибини Јужна и Северна. Нови ТВ Платформи за комплетен пренос на квалификациски натпревар согласно барањата на УЕФА, а инсталирани биле и камери за мониторинг систем за следење на случувања на и вон стадионот, од посебна контролна просторија.

Направена била надградба на рефлекторите и осветлување од 1.570 лукса, инсталација за поставување на резервен генератор во случај на снемување на струја, поставена е инсталација на панично осветлување и стадионот е под сите безбедносни стандарди со план за евакуација и сертификат за безбедност согласно законските прописи и правила на УЕФА и ФФМ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Спортски објекти“. Општина Струмица. 13 септември 2010. конс. 7 ноември 2017. 
  2. „FIFA President Joseph S. Blatter kicks the ball at the opening ceremony in Strumica“. mediafaxfoto.ro. 14 ноември 2005. конс. 7 ноември 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]