Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 1993-1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1993–1994
Датум на одржувањеод август 1993
до 25 мај 1994
Финални резултати
Шампион Силекс Силекс
(1. титула)
Второ место Пелистер Пелистер

Фудбалски куп на Македонија 1993–1994 - 2. издание на Македонскиот Куп.

Во ова издание првак бил Силекс.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 4–4 (5–3 пен.) Љуботен 3–1 1–3
Силекс 4–1 Караорман ? ?
Охрид 5–0 Победа (В) ? ?
Пелистер 4–3 Победа (П) ? ?

Извори:[1][2]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Охрид 2–7 Пелистер 0–4 2–3
Силекс 2–1 Вардар 1–0 1–1

Извори:[1][3]

Финале[уреди | уреди извор]

25 мај 1994
20:15 СЕЛВ
Силекс 1–1 (прод.)
(4–2 пен.)
Пелистер Градски стадион, Скопје
Судија: Ванчо Костенчев (Скопје)
Александровски гол 44' Василевски гол 24'
  Пенали  
4–2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Македонската Лига во минатото - стр. 23“. fudbalforum.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-30. Посетено на 27 мај 2018.
  2. „MIC Vesti 31 Mart 1994“. Македонски информативен центар преку groups.google.com. Посетено на 27 мај 2018.
  3. „MIC Vesti 28 April 1994“. Македонски информативен центар преку groups.google.com. Посетено на 27 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]